Geologický vývoj

Jednotlivé měsíční útvary a různé typy hornin nevznikly na Měsíci najednou, ale postupně, v určitém sledu. Stanovením časové posloupnosti geologických událostí se v případě Měsíce zabývá měsíční stratigrafie. Zatímco se geologická minulost Země dělí na věky (např. prvohory, druhohory), útvary (např. karbon, devon, perm) a další menší celky, u Měsíce je dělení jednodušší. Jednotlivé éry (věky) shrnuje následující přehled:

Éra přednektarická (před 3,92 mld. roků) - vznik původní anortozitové měsíční kůry, velmi silné bombardování.

Éra nektarická (před 3,92 až 3,85 mld. roků) - za počátek této éry se bere vznik impaktní pánve Nectaris (budoucí Moře Nektaru) před 3,92 mld. roků. V tomto poměrně krátkém období vzniká většina velkých mnohaprstencových pánví na Měsíci.

Éra imbrická (před 3,85 až 3,2 mld. roků) - počátek éry souvisí se vznikem pánve Imbrium (Moře dešťů). Imbrická éra se dále dělí na pozdně imbrickou, kdy probíhala významná vulkanická aktivita zodpovědná za čedičovou výplň většiny pánví, a raně imbrickou, kdy vznikaly velké impaktní pánve.

Éra eratosthénská (před 3,2 až 1,2 mld. roků) - vznik mírně erodovaných kráterů, jakým je například Eratosthenes. Světlé paprsky těchto kráterů jsou už v současnosti zahlazené kosmickou erozí.

Éra kopernická (před 1,2 mld. roků až od současnosti) - vznik posledních mladých kráterů se světlými paprsky typu Koperník, Tycho nebo Aristarchus. Formování regolitu.